Wydarzenia w roku szkolnym 2005/2006


Wesołych wakacji

Już za nami rok wytężonej pracy. Wszystkim czytelnikom i przyjaciołom biblioteki życzymy udanych i niezapomnianych wakacji :)Ocena kronik klasowych

Jak co roku, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs na najładniejszą kronikę, prowadzoną przez poszczególne klasy. Do konkursu przystąpiło 12 klas : 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 1f, 1g, 2b, 2f, 3c, 3d, 3j. Przy ocenianiu kronik brano pod uwagę bogactwo opisywanych wydarzeń, systematyczność, szatę graficzną oraz ogólne wrażenie estetyczne. Stosując się do powyższych kryteriów przyznano:
Miejsce I: klasa 1a, 1b, 1e
Miejsce II: klasa 1c, 1f, 2b
Miejsce III: klasa 2f, 3c, 3d
Wszystkim klasom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!!!Święto szkoły

31 maja 2006 r. obchodziliśmy II rocznicę nadania szkole imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przygotowując się do uroczystości, biblioteka szkolna przybliżyła uczniom sylwetkę Patrona Szkoły dzięki ekspozycji  "Kardynał Stefan Wyszyński znawca literatury ojczystej". Przypomniano również chwile z uroczystości nadania imienia szkole, utrwalone na licznych fotografiach.
 Rok Języka Polskiego w pracy biblioteki szkolnej

 Dnia 7.06.2006 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy.Wiosna, cieplejszy wieje wiatr...

Już poczuliśmy wiosenny powiew wiatru  i pomimo temperatur oscylujących wokół 0 ºC, w naszej czytelni wiosna w pełni. Wystarczy tylko przyjść i przeczytać kilka wiosennych wierszy, by cieplej zrobiło się na duszy. Poezja ma swoją moc.Jan Paweł II - pamiętamy!

Wystawa książek Jana Pawła II oraz gazetka okolicznościowa w czytelni, przypomniały dzień 2 IV 2005 r. godz. 21:37, kiedy nasz Papież odszedł do Domu Pana.

Rocznica śmierci Papieża 2006/2007"Ogień" - II sesja naukowa

Biblioteka szkolna włączyła się w przygotowania do II  naukowej sesji organizowanej przez Sekcję Nauki Samorządu Uczniowskiego. Zgodnie z hasłem, które od lat funkcjonuje w naszej bibliotece:  "Rozum posilać tak jak ogień trzeba właśnie, bo gdy się nie pomnaża gaśnie", działania bibliotekarzy zmierzały do udzielania pomocy uczniom przygotowującym się do sesji, wyszukiwania informacji i sporządzenia opracowań: różne aspekty pojęcia ogień, symbolika ognia, związki frazeologiczne z wyrazem ogień, przysłowia związane z ogniem. Graficzne opracowania powyższych tematów były wyeksponowane podczas sesji.

Wzorem roku ubiegłego, wypracowane przez uczniów materiały w postaci referatów oraz albumów zostały przekazane  bibliotece szkolnej.

Sesja naukowa ogień 2006/2007"Między wierszami"

27.02.2006r. w czytelni szkolnej odbyły się szkolne eliminacje do konkursu "Między wierszami", organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

W konkursie recytatorskim wzięli udział : Sylwia Chibowska kl.2c, Dorota Dmowska kl.3, Michał Jóźwik kl.1a, Karolina Karczewska kl.2a, Anna Kuczborska kl.2c, Bartosz Milewski kl.2e, Agnieszka Tatarczak kl.1a, Katarzyna Wilk kl.3, Paulina Wróbel kl.1a, Monika Wysocka kl.2a. Uczestnicy recytowali dowolnie wybrany wiersz i fragment prozy (max. 7 min.). Wszyscy wykazali się ogromnym talentem recytatorskim.

Komisja wyłoniła zwycięzców szkolnych eliminacji i przyznała :

I miejsce - Karolinie Karczewskiej
II miejsce - Agnieszce Tatarczak
III miejsce - Bartoszowi Milewskiemu
Wyróżnienie - Paulinie Wróbel oraz Dorocie Dmowskiej

Uczniowie, którzy zajęli I, II i III miejsce, reprezentowali (28.02.2006 r.) naszą szkołę na międzyszkolnym etapie tego konkursu - Karolina Karczewska zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy !!!

Między wierszami 2005/2006        Walentynki 2006


W tym roku walentynkowe święto uczciliśmy spotkaniem poetyckim pt. "Miłość-jej portret". Uczennice : Martyna Krzesicka, Agata Leoniak, Karolina Karczewska, Marta Milewska - z kl. 2a oraz  Monika Popek z kl. 2h, przy nastrojowej muzyce recytowały najpiękniejsze wiersze o miłości, autorstwa między innymi: E. Stachury, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, J. Kofty, M. Hillar, K. Przerwy-Tetmajera oraz naszej absolwentki E. Zegardło.

Spotkanie uświetniła swym śpiewem uczennica kl. 3g Magda Skóra, przy akompaniamencie p. Macieja Turkowskiego (gitara) i Joanny Dobrzańskiej z kl. 3g (flet).

Na spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele bibliotekarze z innych szkół oraz uczniowie kl. 1g, 2a, 3g wraz z nauczycielami.

Oprócz romantycznego montażu słowno-muzycznego nauczyciele bibliotekarze wraz z Samorządem Uczniowskim  zorganizowali, jak  co roku, pocztę walentynkową.

Walentynki 2005/2006Otwarcie
Multimedialnego Centrum Informacji

        

Informujemy czytelników, że zgodnie z  projektem "Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych", współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, nasza biblioteka otrzymała:4 komputery i urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka i kserokopiarka). Cieszymy się, że projekt doczekał się realizacji.

Wszystkich chętnych zapraszamy do korzystania z Centrum codziennie w godzinach: 13.30 -15.50 oraz na długich przerwach 11.15 - 11.35, 12.20 - 12.40

MCI 2005/2006Żegnamy ks. Jana Twardowskiego

W naszej czytelni przygotowano okolicznościową wystawkę . Znajdziemy na niej krótką notkę biograficzną o poecie, ważniejsze wydania zbiorów poetyckich oraz jeden z wielu pięknych wierszy "Aniele Boży".

ks.Jan Twardowski 2005/200616-22 XII 2005

Wystawa o Albercie Einsteinie

Ekspozycja jest zwieńczeniem prac uczniów klas I i III, wykonanych pod kierunkiem p. Janiny Ksionek i p. Ewy Raubo, podsumowującym Światowy Dzień Fizyki 2005

Rok fizyki 2005/2006      15 XII 2005

Konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny rozstrzygnięty

W dniach 12-15 XII 2005 r. uczniowie wykonywali stroiki bożonarodzeniowe. W międzyklasowym konkursie na najpiękniejszy stroik, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną wzięło udział 25 świątecznych ozdób. Wszystkie stroiki przyciągały oczy swą urodą i oryginalnością. Ostatecznie przyznano:

   I miejsce - kl. IIIc

   II miejsce  - kl. Ia, IIa, IIIe

   III miejsce  - kl. Ib, Ic, IIb, IIIg

Wyróżnienie otrzymały: kl. IIIa, IIIf. Bardzo ciekawe stroiki zaprezentowały również kl. Id, Ie, If, IIe, IIf, IIi, IIId. Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!!!

Stroiki świąteczne 2005/20069 XII 2005

Tradycje Bożego Narodzenia

Dzisiaj w czytelni szkolnej gościliśmy słuchaczy Kursu Kwalifikacyjnego z zakresu bibliotekoznawstwa. Uczestnicy wysłuchali, opowiedzianych w ciekawy sposób, informacji na temat tradycji związanych z Bożym Narodzeniem i poprzedzającym go Adwentem. Obejrzeli ceremoniał strojenia choinki oraz nakrywania stołu wigilijnego, wraz z dokładnym wyjaśnieniem symboliki poszczególnych potraw, przedstawiony przez uczennice: Marcelinę Misiak, Monikę Popek, Katarzynę Obrąpalską, Malikę Pirmietow, Marlenę Roszuk i Martynę Siemińską.

Uczestnicy spotkania wysłuchali  wielu pięknych kolęd, niektórych w wersji instrumentalnej na dwa flety, w wykonaniu Joanny Dobrzańskiej i zaproszonej gościnnie Izabeli Medak.

Nie  zabrakło oczywiście łamania się opłatkiem, serdecznych życzeń i prezentów. To piękne bożonarodzeniowe spotkanie dostarczyło jego uczestnikom wielu głębokich wzruszeń.

Boże Narodzenie 2005/200629 XI 2005

Wróżby andrzejkowe

Andrzejkowe spotkania w czytelni szkolnej  stały się tradycją. Tegoroczne wróżenie mamy już za sobą - była to doskonała  mieszanka nowoczesności i tradycji ludowej. Obok lania wosku -  numerologia i kabała z kart. W role tegorocznych wróżek wcielili się uczniowie z koła bibliotecznego.

Jeszcze do końca tygodnia zapraszamy do obejrzenia andrzejkowej gazetki, a w niej między innymi: poezja andrzejkowa, ludowa tradycja wróżb, najsłynniejsi Polacy -Andrzejowie i Polki-Katarzyny.

Andrzejki 2005/2006Jesień w poezji

Jeśli chcesz przeczytać najpiękniejsze wiersze o jesieni, między innymi: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej,   Juliana Tuwima, Teresy Ferenc, Jana  Lechonia czy Ewy Zborowskiej-Buczek nie zwlekaj. Koniecznie zajrzyj do czytelni szkolnej. Tam również jesienne, malarskie impresje  waszych kolegów. Zapraszamy.

Jesień 2005/200624 X 2005

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Już po raz drugi nasza biblioteka uroczyście obchodzi to święto. Swoim czytelnikom przygotowano piękną wystawę o książce. Znalazły się na niej materiały dotyczące historii książki oraz jej motywu w malarstwie i literaturze. Wyeksponowano różne formy książki i różne wydania tego samego dzieła. W sposób graficzny przedstawiono symbolikę książki.  Ciekawą i humorystyczną zarazem część wystawy stanowiła ekspozycja "Książka w grafice Janusza Motylskiego". Całość wystawy dopełniały najpiękniejsze  myśli i aforyzmy o książce.

Miedzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 2005/200616 X 2005

Dzień Papieski

Dzień Papieski obchodzony w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - orędownik prawdy" uczczono  okolicznościową wystawką. Wyeksponowano książki związane z Janem Pawłem II, jakie biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach. Zapraszamy.

Dzień papieski 2005/20065 X 2005

Spotkanie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy

Tematem przewodnim spotkania było: "Wystawa formą pracy pedagogicznej w bibliotece szkolnej". Z tej okazji w czytelni przygotowano ekspozycję o książce. Nauczyciele bibliotekarze z zainteresowaniem obejrzeli  przygotowaną wystawę. Następnie wcielili się w role  ekspertów i korzystając ze zgromadzonych na wystawie materiałów, prezentowali poszczególne jej fragmenty. Pokazało to, jak w prosty sposób można zaangażować ucznia do aktywnego odbioru prezentowanych treści.

Zespół Samokształceniowy Bibliotekarzy 2005/2006

       6 - 16 IX 2005

"Motyw Biblii w literaturze i sztuce"

W czytelni szkolnej przygotowano ekspozycję "Motyw Biblii w literaturze i sztuce". Na stolikach wyeksponowano reprodukcje najpiękniejszych obrazów, rzeźb oraz witraży, w układzie chronologicznym, od momentu powstania świata, poprzez Stary i Nowy Testament aż do Sądu Ostatecznego. Motyw Biblii w literaturze przedstawiono za pomocą przejrzystej mind-mapy.

Wystawa - Biblia 2005/200625 rocznica powstania Solidarności

25 rocznicę powstania Solidarności uczczono w naszej bibliotece gazetką ścienną.  Można na niej  obejrzeć oryginalne materiały z początkowych lat działalności Związku oraz te współczesne, nawiązujące do rocznicy powstania.

25 rocznica "Solidarności" 2005/2006