Wydarzenia w roku szkolnym 2007/2008

Pogodnych i szczęśliwych wakacji wszystkim uczniom życzą nauczyciele bibliotekarze PG 4 Konkurs na najpiękniejszą kronikę klasową rozstrzygnięty!


Dnia 13.06.2008 komisja obejrzała i dokonała oceny kronik klasowych. Do konkursu przystąpiło 12 klas:

1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 1g, 2c, 2f, 3a, 3b, 3c, 3e

Przy ocenie kronik wzięto pod uwagę: ilość opisywanych wydarzeń, systematyczność, poprawność stylistyczną opisów, szatę graficzną oraz ogólne wrażenie estetyczne kroniki. Po uwzględnieniu powyższych kryteriów przyznano:

I miejsce: 1a, 2f, 3a, 3c

II miejsce: 1c, 2b, 3b, 3e

III miejsce: 1b, 1d, 1e, 1g

GRATULUJEMY!!!! UWAGA!

Konkurs na najpiękniejszą kronikę klasową

Prosimy uczniów prowadzących kroniki klasowe o złożenie ich do biblioteki szkolnej. Termin składania kronik mija 12 czerwca 2008 r. Ocena i ogłoszenie wyników już  13.06.2008. Zapraszamy.Sesja naukowa "Powietrze"

16.05.2008 r. wzorem lat ubiegłych, miała miejsce w naszej szkole sesja naukowa dla uczniów, przygotowana przez Sekcję Naukową Samorządu Szkolnego. Biblioteka szkolna, jak co roku, włączyła się w przygotowania młodzieży do tej sesji. Udostępniano wszelkie materiały dydaktyczne dostępne w bibliotece szkolnej w postaci książek, czasopism fachowych, encyklopedii multimedialnych i zasobów Internetu. Przygotowano w atrakcyjnej formie graficznej materiały na temat: "Powietrze w językach europejskich", "Powietrze w związkach frazeologicznych", "Powietrze symbolem..."

Sesja naukowa powietrze 2007/2008  "O, gdybym kiedy dożył tej pociechy, żeby te księgi zbłądziły pod strzechy."

Trwa wystawa poświęcona wieszczowi narodowemu - Adamowi Mickiewiczowi. Na wystawie można obejrzeć działy: Romantyzm - ramy czasowe, główni twórcy, postawy i pojęcia; Adam Mickiewicz - kalendarium życia, okresy twórczości, ciekawostki o pisarzu, galeria portretów Mickiewicza , książki autora i o autorze; Literatura romantyzmu; Sztuka romantyzmu - cechy pejzażu romantycznego. Dodatkowo wystawę uzupełniają  ilustracje do dzieł Adama Mickiewicza, wykonane przez uczniów naszego gimnazjum oraz dwie prezentacje multimedialne: "Malarstwo Romantyzmu" i "Wydania Pana Tadeusza" .

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród nauczycieli języka polskiego, jak i gimnazjalistów. Kto jeszcze chciałby przyjść i obejrzeć wystawę, to przypominamy, że będzie ona eksponowana do 14.05.2008r. Zapraszamy.

Wystawa o Mickiewiczu 2007/2008

 

 Dzień promocji szkoły

24.04.2008 r., to w naszej szkole dzień otwarty dla uczniów szkół podstawowych. Biblioteka szkolna, jak co roku włączyła się do tego przedsięwzięcia. Przygotowano krótką, rzeczową informację o zasobach bibliotecznych oraz o różnorodnych formach działalności biblioteki na rzecz uczniów.  Ofertę biblioteki, w postaci prezentacji multimedialnej, zaprezentowano wszystkim uczniom i ich rodzicom, po czym chętnych zaproszono do pomieszczeń bibliotecznych. Goście obejrzeli pomieszczenia biblioteczne, aktualną wystawę w czytelni oraz prezentacje o bibliotece, kronikę i stronę internetową.

Oto kilka fotografii z tego spotkania:

Promocja szkoły 2007/2008
 "O, gdybym kiedy dożył tej pociechy, żeby te księgi zbłądziły pod strzechy."


Zapraszamy uczniów i nauczycieli na wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi, w 110 rocznicę jego urodzin . Ekspozycję przygotowała biblioteka szkolna  przy współpracy p. Elżbiety Harasimiuk. Wystawę można będzie oglądać w czytelni w dniach 5.05.2008 - 14.05.2008 r.

Zapraszamy serdecznie :)
 "Między wierszami"- szkolne eliminacje


27.03.2008 r. w czytelni szkolnej odbyły się szkolne eliminacje do IV Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów "Między wierszami". Do konkursu zgłosiło się dziewięć uczestniczek z klas I, II, III.

Decyzją komisji w eliminacjach miejskich nasze gimnazjum będą reprezentować:

Magdalena Małycha kl. II c

Marta Nowak kl. III b

Anna Sierhej kl. Id

Agata Maliszewska kl. III e

Między wierszami 2007/2008


 
Konkurs na wielkanocny stroik rozstrzygnięty!


Dzisiaj (18.03.2008 r.) zostały obejrzane i ocenione stroiki wielkanocne. W konkursie wzięło udział 9 klas: 1d, 1e, 2a (dwa stroiki), 2c, 2f, 2g, 3a, 3c, 3f.

Przy ocenie wzięto pod uwagę:
1. Ilość pracy włożonej w wykonanie stroika
2. Użycie materiałów naturalnych
3. Oryginalność pomysłu
4. Ogólne wrażenie estetyczne

Po uwzględnieniu powyższych kryteriów komisja wybrała najciekawsze prace i przyznała:

I miejsce - klasie 2c i 2f (po 10 pkt.)    

II miejsce - klasie 3f (9 pkt.)

III miejsce - klasie 3c  (6 pkt.)

Wyróżnienia - klasie 1e, 3a (po 5 pkt.), 2a (stroik w koszyczku wiklinowym - 4 pkt., stroik w miedzianym naczyniu - 2 pkt.), 1d, 2g (po 2 pkt.)

Wszystkim klasom, które zechciały wziąć udział w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy doskonałych pomysłów na wielkanocny stroik. Obejrzyjcie, jak prezentowały się wszystkie stroiki na wystawie pokonkursowej.

stroiki wielkanocne 2007/2008
 Już wkrótce Wielkanoc


W naszej bibliotece już widać  nadchodzące Święta Wielkanocne. Na gazetce w czytelni możecie przeczytać o tradycjach Wielkiego Tygodnia, a także o typowych, polskich potrawach, które zapewne zagoszczą na naszych stołach, podczas uroczystego śniadania wielkanocnego.

Szczególnie zachęcamy do wykorzystania przepisów na mazurek i babkę wielkanocną - przepisy sprawdzone ;)

Wielkanoc 2007/2008
Konkurs wielkanocny!!!


Zapraszamy klasy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy stroik wielkanocny. Wykonane ozdoby prosimy dostarczyć do biblioteki do dnia 17.03.2008 r. do godz. 9.00

Udział klas w tym konkursie będzie punktowany w Konkursie o Puchar Dyrektora Szkoły
 Życzenia walentynkowe dostarczone


Dzisiaj (8.02.2008 r.) dziewczęta z klasy 3f Karolina Dąbrowska i Aleksandra Dmowska miały pełne ręce roboty.  Ostatniego dnia przed feriami zimowymi musiały dostarczyć adresatom kartki walentynkowe. Było to zadania pracochłonne, ale jakże przyjemne... Wystarczy popatrzeć na nasze zapracowane , ale i uśmiechnięte "Walentynkowe dziewczyny" - Olcię i Karolcię ...

walentynki 2007
Walentynki...


Chcesz wysłać życzenia swojej sympatii, brak Ci odpowiednich słów??? Przyjdź do biblioteki szkolnej. Tam czekają na Ciebie tomiki pięknych wierszy, mądrych myśli oraz niebanalne życzenia na różne okazje.

Zapraszamy również do obejrzenia okolicznościowej gazetki walentynkowej w czytelni :) Już ruszyła poczta walentynkowa


Chcesz wysłać życzenia swojej sympatii, lub innej wyjątkowej  osobie? Skorzystaj ze sprawdzonej  poczty walentynkowej. Kartki walentynkowe dokładnie  zaadresowane, estetyczne i z pięknymi życzeniami wrzuć do skrzynki, która mieści się w czytelni szkolnej. Możesz to zrobić do czwartku 7.02.2008r.

Kartki walentynkowe zostaną doręczone adresatom 8.02.2008 r.
 Co wiem o Patronie mojej szkoły?

Czy każdy z Was, drodzy uczniowie może śmiało powiedzieć, że zna postać Patrona swojej szkoły, wie o Jego działalności i nauczaniu?

Jeśli wahasz się, by zdecydowanie odpowiedzieć TAK, koniecznie obejrzyj gazetkę wykonaną na tablicy znajdującej się tuż przy bibliotece szkolnej. Tam zapoznasz się z informacjami dotyczącymi Patrona naszej szkoły - Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Obok informacji znajdziesz wiele pięknych zdjęć. Do obejrzenia gazetki zachęcamy wszystkich  uczniów, zwłaszcza pierwszoklasistów.

Wyszyński 2007
  Nowe Centrum Multimedialne


Dnia 17.08.2008 r. nasze szkolne MCI wzbogaciło się o kolejne 4 nowe komputery i wielofunkcyjne urządzenie. Sponsorem tego sprzętu było Ministerstwo Edukacji Narodowej i Europejski Fundusz Społeczny, którzy przekazują sprzęt do szkół w ramach projektu "Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych"

Chętnych do korzystania z nowych komputerów zapraszamy po feriach zimowych.
 
  Konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny - rozstrzygnięty!


Dnia 18.12.2007r. rozstrzygnięto międzyklasowy konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny. W konkursie wzięło udział 13 klas: 1c (2 stroiki), 1d, 1e, 1g, 1h, 2a, 2c, 2d, 2e, 2f (2 stroiki), 3b, 3c, 3f,

Przy ocenie brano pod uwagę:
1. Ogólne wrażenie estetyczne
2. Ilość pracy włożonej w wykonanie stroika
3. Użycie materiałów naturalnych
4. Oryginalność pomysłu

Po uwzględnieniu powyższych kryteriów komisja wybrała najciekawsze prace przyznając:

 I miejsce - klasa 3c

 II miejsce - klasa 2c

 III miejsce klasy - 1e i 2e

Wyróżnienie otrzymały klasy: 2a, 2f oraz 1c

A tak prezentują się stroiki na wystawie pokonkursowej

Stroiki bożonarodzeniowe 2007
  Spotkanie wigilijne

Uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali uczestnikom Kursu Kwalifikacyjnego z Bibliotekoznawstwa, montaż słowno-muzyczny: "Spotkanie przy wigilijnym stole".

Obok pięknego słowa i nastrojowych kolęd, przygotowano wspaniałą dekorację, która podkreślała nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Poniżej kilka zdjęć z tego spotkania.

wigilia 2007
  Andrzejki 2007

Tegoroczne Andrzejki przebiegały w wyjątkowej scenerii. Czytelnia szkolna na ten dzień przybrała wystrój podlaskiej izby. Uczniowie mieli okazję podziwiać wystawę pięknych haftowanych serwetek, mogli spróbować haftu na tamborku, dziergania na drutach, prasowania żelazkiem na duszę. Mogli także obejrzeć i zapoznać się z zasadą działania kołowrotka. Jak się okazało, dla wielu uczniów były to przedmioty zupełnie obce. Oto kilka zdjęć z tego spotkania:

 

andrzejki 2007Zapraszamy do biblioteki szkolnej na

Andrzejki w podlaskiej izbie

29 listopada w godzinach 10.00 – 14.00  23 października

Zespół samokształceniowy nauczycieli bibliotekarzy

Temat spotkania dotyczył metod aktywnych w pracy nauczyciela bibliotekarza. Przygotowano wystawę, na której zaprezentowano epokę: Renesans. Wyszczególnione na tej wystawie zostały następujące działy: "Ogólne założenia Renesansu", "Odkrycia geograficzne", "Wynalezienie druku", "Życie codzienne", "Renesans w sztuce", "Renesans w literaturze".

Uczestnicy spotkania podzieleni na grupy, korzystając z materiałów przygotowanych na wystawę, mieli za zadanie w atrakcyjny sposób  przygotować informacje na poszczególne tematy. W prezentacjach grupowych wykorzystano m. in. multimedialne programy dostępne na CD, puzzle zaczerpnięte z Internetu ( prezentujące poszczególne dzieła sztuki z epoki Renesansu). Wykonano krótkie prezentacje w Power Poincie (zbiór dzieł różnych mistrzów Renesansu). Na zakończenie spotkania podsumowano najważniejsze założenia epoki, wykorzystując grę dydaktyczną - poker kryterialny. Oto fotograficzny rejestr tego twórczego spotkania:

Zespół samokształceniowy 2007        22 października

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

W tym dniu koniecznie musicie odwiedzić  swoją bibliotekę. Zapraszamy :)Pożegnaliśmy Władysława Kopalińskiego

05.10.2007, po długiej chorobie nowotworowej, zmarł w Warszawie Władysław Kopaliński. Wybitny polski leksykograf, tłumacz i wydawca. 14 listopada skończyłby 100 lat.

Napisał między innymi  "Słownik mitów i tradycji kultury", "Słownik symboli" czy najsłynniejszy "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych". Ten ostatni doczekał się nawet pełnego wydania w wersji internetowej.

Przyjdź do biblioteki szkolnej i zobacz okolicznościową gazetkę przybliżającą twórczość Kopalińskiego.

Kopaliński 2007

 Uwaga! Spotkanie w czytelni

We wtorek 3 października, na pierwszej dużej przerwie w czytelni szkolnej odbędzie się zebranie organizacyjne łączników poszczególnych klas.

Szczególnie serdecznie zapraszamy wszystkich łączników klas pierwszych ;)

 Zapraszamy na wystawę "J. M. Szancer - ilustrator książek dla dzieci"

Już teraz w czytelni szkolnej można obejrzeć piękną wystawę, przybliżającą postać i twórczość wspaniałego ilustratora książek dla dzieci - Jana Marcina Szancera. Wszystkich, którzy chociaż na  chwilę chcą powrócić do krainy baśni i czasów bajecznego dzieciństwa - zapraszamy.

Szancer 2007

 
Witamy naszych czytelników po wakacjach !

W nowym roku szkolnym życzymy naszym czytelnikom wielu sukcesów w nauce.  Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy z biblioteką szkolną

 

bibliotekarze PG4