Copyright 2017 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Świetlica Szkoły Podstawowej nr 8

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Garść misiowych faktów

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj? Dzisiaj świętujemy także i w naszej świetlicy opowiadając dzieciom tą historię, bawiąc się w misiowe zabawy i zgadywanki.Dzieci wykonywały także misiowe maski i mogły się sfotografować w specjalnie na tą okazję przygotowanej fotobutce.

                                                           

View the embedded image gallery online at:
http://www.pg4.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeIdef21a32368


Pan i Pani policjant z wizytą w świetlicy

                W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną                             z bezpieczeństwem dzieci. Dzieci klas pierwszych poznały już drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi         i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy do naszej świetlicy  policjanta asp.szt. Janusza Cabaja z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Siedlce oraz asp. Edytę Barycką z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologi Wydziału Prewencji KMP Siedlce, którzy spotkali się z uczniami klasy pierwszych. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać Policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy.  Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

                                                   

View the embedded image gallery online at:
http://www.pg4.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeIddbe6481834


                                  FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

               21 października (sobota, Sesja  IV) odbyła się druga tura zajęć warsztatowych.

Przygotowaliśmy różnorodne formy zajęć o bogatej tematyce.

  1. „Wiem co jem” - naukowa i praktyczna wiedza o zdrowym odżywianiu. W trakcie zajęć przygotowanych przez p. Aleksandrę Szmurło i p. Wioletę Stefaniuk na dzieci czekało wiele atrakcji m.in. zgadywanie nazw owoców i warzyw z wykorzystaniem zmysłów: węchu, smaku i dotyku, a także konkursy oraz zabawy ruchowe. Dzieci bardzo zaangażowały się w samodzielne przygotowanie pożywnych i zdrowych koktajli i soków owocowo-warzywnych. Dużym zaskoczeniem i cenną lekcją okazało się zadanie polegające na dopasowaniu woreczków z różną zawartością cukru do produktów często spożywanych przez dzieci. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zdziwieni, gdy okazało się, że ich ulubiona woda smakowa zawiera tyle cukru, co dwudniowe zapotrzebowanie dziecka na ten składnik. Była także okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w specjalnej - marchewkowej - budce.
  2. „Inspiracje plastyczne - 4 pory roku”. Warsztaty przygotowały i poprowadziły: p. Katarzyna Kot, p. Magdalena Kruś-Rowicka i p. Sylwia Szaniawska. Podczas zajęć dzieci wykonywały prace nawiązujące do tematyki pór roku stosując różne techniki plastyczne. Dzieci z wielkim entuzjazmem i radością przystąpiły do działania. Prace były niezwykle interesujące i ciekawe. Autorzy wykazali się ogromną kreatywnością.
  3. „Cmokaj, dmuchaj- parskaj, słuchaj” - warsztaty logopedyczne dla dzieci i rodziców poprowadzone przez neurologopedę panią mgr Justynę Kamecką. Prawidłowy rozwój mowy - to nie tylko zadanie dla dziecka, to także wyzwanie dla rodziców, którzy powinni stymulować zdolności językowe swoich pociech, by w przyszłości mogły swobodnie komunikować się z otoczeniem, poprawnie wymawiać wszystkie głoski, mówić o swoich uczuciach, opowiadać, a przede wszystkim odnosić sukcesy w szkole. Uczestnicy warsztatów poznali budowę aparatu artykulacyjnego, pionizowali język w słodki i smaczny sposób, doskonalili prawidłowe gospodarowanie oddechem, usprawniali język, wargi, policzki, żuchwę. Rozpoznawali emocje i naśladowali miny, dekorowali jesienne drzewko przenosząc listki za pomocą słomki. Nauczyli się również rozpoznawać różne odgłosy i dźwięki z codziennego życia. Największą radość sprawiło budzenie i usypianie gumowego kogucika.
  4. „Kolorowa kuchnia? – bezpieczne eksperymentowanie” – taki tytuł miały zajęcia chemiczno-fizyczne poprowadzone przez dyrektora szkoły, pana dra Karola Wnorowskiego. Na odważnych i ciekawych świata eksperymentów uczestników czekało wiele atrakcji, m.in.: malowanie sokiem z kapusty, tworzenie tęczy w probówkach z wykorzystaniem odczynników dostępnych w domu. Można było także napompować balonik czy zgasić świeczkę „niewidzialną wodą”. Nie obyło się bez bardziej efektownych doświadczeń tj. „znikający duch”czy „uwalnianie Dżina z lampy”. Atrakcją były lody wykonane z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz otrzymanie mgły. W realizacji pokazów chemiczno-fizycznych aktywnie pomagali uczniowie z klasy 3a.

W sobotnich zajęciach, poza dziećmi z Siedlec, uczestniczyły także dzieci (z opiekunami) z Przedszkola Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Węgrowie.

   Dziękujemy wszystkim, który skorzystali z naszej festiwalowej oferty i zapraszamy do udziału w kolejnych organizowanych przez nas akcjach.

                                                                 

View the embedded image gallery online at:
http://www.pg4.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeId593687c919


Odwiedziny psa ratownika

           W miesiącu październiku mieliśmy przemiłe odwiedziny psa ratownika, który jest  częścią zespołu ratującego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu. Dzieci poznały pracę takiego pieska, podziwiały jego sprawność i  umiejętności. Głoś zabrał także strażak – ratownik – pan Kuba Kwiatkowski. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w tracie akcji ratowniczej. Mówił o bezpiecznych zasadach zachowania w szkole i  w domu, a także przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Na koniec pani Kasia Grabowska - Dzieżyc opiekun i trener pieska zrobiła dzieciom niespodziankę i pozwoliła na poprzymilanie się do swojego czworonoga co wywołało ogromny  entuzjazm wśród uczniów. Wszystko zakończyło się zabawą w pianie z gaśnicy strażackiej. Można powiedzieć, że połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Bardzo udany dzień.

View the embedded image gallery online at:
http://www.pg4.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeId9bdd2f38b3


"Przyroda w jesiennej odsłonie" 

          23 października został rozstrzygnięty świetlicowy konkurs plastyczny " Przyroda w jesiennej odsłonie". Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczył Pan Dyrektor. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy ,a finalistom gratulujemy.

View the embedded image gallery online at:
http://www.pg4.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeIdc712368bd1


Marchewkowe babeczki

Dzieci poszły do szkoły. Pojawia się dylemat: co dać dziecku na drugie śniadanie, czy w ogóle dawać słodkości, a także jak przygotować zdrowe przekąski? Dziś umieszczamy przepis na marchewkowe babeczki. Przepis jest dziecinnie prosty co widać na załączonych zdjęciach, a smak niezapomniany. Idealną przekąską między posiłkami mogą być także koktajle owocowe.

Przepis:

2 szklanki marchwi startej

1,5 szklanki mąki

1 łyżeczka sody i 1 łyżeczka proszku do pieczenia

1/2 szklanki słonecznika

2 jajka

3/4 szklani oleju,

3/4 szklanki cukru

skórka pomarańczowa

Piec w 180 o C ok 35 min.

View the embedded image gallery online at:
http://www.pg4.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeIdd7d763dba0

f t g m